Protein Tozu  Kullanım Zamanları

Protein tozu  mevzusunda en fazlaca dört gözle beklenen konulardan biri de protein tozlarının ne vakit alınması gerektiğidir. Zira protein tozunu doğru zamanda almazsanız gerektiği şeklinde faydalanamazsınız. Bundan dolayı protein tozunu en ideal zamanda kullanmalısınız.

Protein tozunun kullanım zamanları meydana getirilen spor çeşidine, spor sıklığına, öğünlerin zamanına bakılırsa değişkenlik izah edebilir. Meydana getirilen  araştırmaların dahilinde ortaya çıkan sonuçlara bakılırsa protein tozlarının en uygun kullanım zamanları aşağıda belirtilen zamanlardır.

1.  Sabah Kalkınca

Sabah kalktığınız vakit vücudunuz açtır ve uzun bir süredir yiyecek yemediğiniz için kaslarınız besinsiz haldedir. Protein olmadan kaslarınız parçalanmaya, kısaca enerji için tüketilmeye başlanır. Sabah kalktığınız an süratli sindirilen whey proteini almanız kaslarınıza protein akışı elde edecektir ve böylece bu parçalanma işlemi başlamayacaktır. Bu protein bununla beraber vücudunuzu daha anabolik bir ortama sokacaktır.

2. Emek harcamadan Evvel

Vücut geliştirme çalışırken kaslarınız mikro-travmaya uğrar. Ve oluşan bu mikro hasarı onarmak için proteine gereksinim duyarlar. Emek harcamadan evvel protein almanız, kaslarınızın onarılması için proteinin hazır olmasını elde edecektir. Fakat zamanlamaya dikkat etmeniz de önemlidir. Protein tozunu emek harcamadan birkaç dakika evvel almak yerine, ortalama otuz dakika yada 1 saat evvel almalısınız.

3. Emek harcamadan Sonrasında

Emek harcama sonrası kasların besinlere ve insüline karşı en kırılgan olduğu vakit dilimidir. Bilhassa bu aşamada kaslara süratli bir halde protein ulaştırmanız dirimsel ehemmiyet taşır. Emek harcama biter bitmez bir ölçek whey proteini almanız kaslarınızın onarılmasına fazlaca büyük bir hız katacaktır. Ihmal etmeyin ki eğer iyi beslenmezseniz çalışmanız boşa gidebilir.

Buna ek olarak, meydana getirilen araştırmalar, emek harcama sonrası whey proteinin yanında yavaş sindirilen kazein proteini de almanın kas ve kuvvet artışına mühim katkı sağladığını gösteriyor. Whey proteiniyle birlikte kazein proteini de almayı düşünebilirsiniz.

4. Yatmadan Evvel

Gece ortalama 6-8 saat uyuyorsunuz ve bu sırada hiçbir şey yemiyorsunuz. Bundan dolayı kaslarınız besinsiz kalabiliyor. Buna engel olmanın en iyi yolu gece yatmadan evvel yavaş sindirilen bir protein çeşidi, örnek olarak kazein proteini, kullanmak. Böylece kazein proteini gece süresince kaslarınızın besinsiz kalmamasını sağlayacak ve kas yıkımına engel olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir