Protein Tozu Çeşitleri Içinde En Doğru Seçim Hangisi?

Protein tozu çeşitleri arasından sizin için en doğru olan seçimi yapmak, kas gelişiminizi hızlandırır ve hedefinize oldukça daha kolay ulaşmanızı sağlar.

Spor salonunda geçirdiğiniz süre, kas gelişiminize beklediğiniz katkıyı sağlamıyorsa problem beslenmenizde olabilir. Bu yazımızda ele alacağımız protein tozu çeşitlerini kullanarak hedeflediğiniz gelişime oldukça daha süratli halde ulaşmanız mümkün.

Protein Tozu Çeşitleri

Aşağıda en sık tüketilen ve sporcuların protein gereksinimlerini karşılayabilen protein tozu seçeneklerini sıraladık.

1. Whey Protein Tozu

En iyi whey protein tozu çeşitleri izole whey protein ve hidrolize whey protein ihtiva ederler. Bunlar en saf protein tozu çeşitleridir ve vücut tarafınca hızlıca sindirilir.

Bir öteki protein tozu çeşidi ise konsantre whey proteindir. Konsantre whey protein, izole whey protein ve hidrolize whey proteinden değişik olarak içinde karbonhidrat ve yağ barındırır.

2. Kazein Protein Tozu

Kazein proteinin özelliği uzun sürede sindiriliyor olmasıdır. Bu özelliği bakımından, kazein protein tozu çoğu zaman uyumadan derhal ilkin alınır. Böylece, vücut uyku durumundayken de lüzumlu protein takviyesini almaya devam eder.

Antrenman sonrasında whey protein ile birlikte alınarak, kas gelişimini destekleyici özelliğinden de yararlanılabilir.

3. Yumurta Protein Tozu

Yumurta beyazından elde edilmiş yumurta proteini tozu, whey proteine kıyasla daha yavaş sindirilir fakat kazeine nazaran sindirimi daha hızlıdır. Bu açıdan antrenman esnasında kullanılması tavsiye edilmez.

Yumurta proteini, whey protein ve kazein proteinden oluşan bir içecek vücudunuzu hem süratli, hem yavaş, hem de orta hızda sindirilen proteinlerle destekleyerek kas dokularınızın gelişmesine destek olacaktır.

4. Et Protein Tozu

Et protein tozu gerçek biftekten elde edilmiş bir protein tozudur. Mühim özelliği, biftekte bulunan yağlardan nerede ise temizlenmiş olması ve vücut tarafınca hızlıca sindirilebilir olmasıdır.

Et proteini tozu, sütten elde edilmiş proteinlere karşı alerjisi olanların yada laktoz benzer biçimde maddelere töleransı olanların alternatif olarak kullanabilecekleri mühim bir protein deposudur.

5. Soya Protein Tozu

Soya proteini orta hızda sindirilen bir proteindir ve nitrik oksit seviyelerinizi destek sunar. Bununla birlikte gelişme hormonu salınımına ve kasların toparlanmasına destek sağlar. Meydana getirilen araştırmalar, soya proteininin erkeklerde testosteron seviyelerini düşürmediğini ve östrojen miktarlarında herhangi bir artışa niçin olmadığını göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir