Multipower 100% Whey Isolate Protein Tozu İnceleme ve Yorum

Multipower, 1977 senesinde Almanya’da kurulan Atlantic Multipower Germany şirketinin bir markasıdır. İlk olarak Multikraft ve Multaben isimleriyle piyasada yerini almış, 1988’de Multipower olmuştur. Ürünlerin, hammaddeden, üretime ve en sonunda paketlenmeye kadar pek fazlaca noktada kimyasal, mikrobiyolojik olarak kalite denetim denetimleri yapılmakta ve tüm aşamalarda endüstriyel hijyen standartlarına uygun hareket edilmektedir. Şirket DIN ISO 9001:2008 ve IFS (Internasyonal Besin Standartları) sertifikalarına haizdir, üretimlerini bu standartlarda gerçekleştirmektedir. Şirket üretimlerinde sığır ürünleri kullandığını, hiçbir ürününde domuza ilişkin katkı maddesinin bulunmadığını belirtmektedir. Ürünlerin doping maddeleri yönünden denetim ve denetimleri Köln Biyokimya Enstitüsü tarafınca tertipli olarak yapılmaktadır. Multipower’a ilişkin 400 civarında ürün formülü vardır. Bu ürünler Hamburg’daki Ar-Ge laboratuarında geliştirilir. Bugün 36 ülkede satışı yapılmaktadır.

Ambalajlar:

  • 725 gr bidon (24 servis) (Şu anda Türkiye’de yok)
  • 1590 gr şase (53 servis) (Şu anda Türkiye’de yok)
  • 2000 gr bidon (67 servis)

Aromalar:

  • Çilek
  • Vanilya (Şu anda Türkiye’de yok)
  • Çikolata (Şu anda Türkiye’de yok)

İçindekiler:

İnstanize whey protein izolatı (sütten) (%98), soya lesitini, aromalar, pancar kökü suyu tozu, maltodekstrin, tatlandırıcılar; sodyum siklamat, sodyum sakarin, asesülfam potasyum, palm yağı. Yapıt oranda yumurta içerebilir.

100 gr toz üründe;

  • Enerji 362 kcal
  • Yağ 1,2 gr
  • Karbonhidrat 2,7 gr
  • Protein 85 gr

Tavsiye edilen Kullanım Şekli:

3 ölçek (30 gr) toz ürünü 150-200 ml suyla karıştırınız.

Günlük 1-3 servis kullanabilirsiniz. Bu ürün rejimde çeşitlilik oluşturmak ve dengelemek amacıyla sıhhatli bir yaşam tarzıyla beraber tüketilmelidir.

Yorumumuz:

Multipower piyasadaki tüm markalar içinde en kaliteli ürün yapanlardan biridir desem kimse ‘hadi canım oradan’ demez diye düşünüyorum. Aslına bakarsan Almanların her sektörde yüksek kalite standartlarında üretim yaptıkları da malum bir gerçek. Firmanın resmi web sitesinde yapmış olduğu bilgilendirmeler, haiz olduğu kalite yönetim sertifikaları ve senelerdir ürünlerini kullanan insanların pozitif geri dönüşleri de düşünüldüğünde Multipower’ın gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek bir marka olduğu aşikârdır.

%100 Whey Isolate nin Türkiye’de bir tek çilek aromalısı satıştadır. Kullananların tadı mevzusundaki yorumları genel olarak olumludur. Damak zevki bireysel farklılıklar izah edebilir. Sadece genel olarak kullananların tadından şikâyetçi olmadığı bir üründür. İnstanize olması tozun kolay karışmasını sağlar ve topaklanma yapmaz. Bir miktar köpürme meydana gelebilir sadece bu tüketim açısından büyük bir problem değildir.

İçerik oldukça sadedir. Bu sadelik sağlığımız için iyidir. Zira bir üründe ne kadar azca katkı maddesi kullanılmışsa, o ürün doğala daha yakın ve olası yan tesirleri daha azdır. Lesitin soyadan elde edilmiş, üründe topaklanma meydana gelmemesi için eklenen naturel bir maddedir. Pancar kökü suyu tozu renklendirici özelliği sebebiyle iştirak etmiştir. Maltodekstrinse bir tür şekerdir. Ürüne katılan bu maddelerin malum ciddi yan tesirleri yoktur. Kullanılan tatlandırıcılardan sodyum siklamat için 1970lerde fareler üstünde meydana getirilen bilimsel çalışmada kanserojen tesirinin olabileceği bildirilmiştir. Sadece daha sonrasında meydana gelen pek fazlaca bilimsel araştırmadan çıkan sonuçlar bu riskin olmadığı yönündedir. Palm yağı için son günlerde bazı bilim adamları tarafınca zararı dokunan olduğu açıklanmıştır. Sadece gene de kati bir görüş yoktur. Bunun yanında gıda değerlerine bakıldığında kullanılan yağ miktarının fazlaca düşük olduğu görülecektir. Bu sebeple palm yağı için endişelenmek gereksiz olabilir. Ürün gluten içermez. Düşük oranda da olsa laktoz ihtiva eder. Sadece 100 gramda 3 gramdan daha azca karbonhidrat olduğu ve günlük 1-2 ölçek kullanılacağı düşünüldüğünde laktoza karşı hassasiyeti olanların tolere edebileceği bir oranda olduğu düşünebilir. Gene de kuşku ediyorsanız piyasada laktoz içermeyen whey proteinlerinin mevcut bulunduğunu hatırlatayım. %100 Whey Isolate de adından da anlaşılacağı suretiyle tamamen izole whey proteini kullanılmıştır. Bu proteinin elde edilme şekli CFM yönetimidir. Bilmeyenler için, bu yöntemin whey proteini üretiminde en sıhhatli ve biyolojik değerin en fazlaca korunduğu yöntem bulunduğunu belirteyim. Ürün için artı bir durum. Gıda değerlerine bakıldığında yağ ve karbonhidrat miktarı oldukça düşüktür. Dolayısıyla kalorisi de düşük bir üründür. Bu pozitif ve esasen izole wheyde olması ihtiyaç duyulan bir şey. Protein miktarı 100 gr üründe 85 gramdır. İzole whey için meydana getirilen açıklamalarda protein oranı %90-96 civarıdır sadece piyasadaki izole wheyler 1-2 kural dışı haricinde genel anlamda bu üründe olduğu gibidir.

%100 Whey Isolate kullanım önerisinde, 3 ölçek tozun 30 gr geldiği ve bunun 1 servis olduğu belirtilmiş. Bu şekilde 1-3 servis kullanılabileceği yazılı. Sadece genel anlamda protein tozu için tavsiye edilen günlük kullanım miktarı 50 gr civarıdır. Bu sebeple gün içinde 1-2 ölçek tüketmek sonucunda olacaktır. 3 ölçek nadiren kullanılabilir sadece devamlı olması fazla kaçabilir. Karışım için kullanılacak sıvı ve miktarı kişiye kalmıştır. Su koşul değildir. Tesir yönünden bir fark meydana gelmez. Günün herhangi bir bölümünde tüketilebilir sadece antrenman saatleri civarında kullanılması daha iyi olabilir.

Fiyat/Performans değerlendirmesinde; içerik Multipower’ın garantisinde ve istenileni veriyor. Gr protein başına fiyatı muadilleriyle karşılaştırıldığında, neredeyse aynı diyebiliriz.  Tüm bunlardan sonrasında %100 Whey Isolate için bu bölümde pozitif not vermek boynumuzun borcudur.

Ürün için genel bir değerlendirme meydana getirecek olursam, eğer izole whey almak için web sitelerini gezerken önüme Multipower %100 Whey Isolate çıkarsa kuşku etmeden alırdım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir