Doğru Protein Tozunu Seçmek İstiyorsanız Bilmeniz Gereken ve İhtiyaç duyulan Bilgiler Var!

Piyasada oldukça sayıda protein tozu bulunuyor ve bu da hangi protein tozunun ne süre kullanılması gerektiği ile ilgili kafa karışıklığına niçin olabiliyor.

Bu kafa karışıklığından kurtulmak için protein tozları çeşitlerini açıklayan bu yazımı okuyun. Böylece kişisel hedeflerinize gore hangi protein tozunu kullanmanız gerektiği konusunu netleştirin.

Her branştan sporcu proteinin öneminin farkındadır. Bilhassa ağırlık antrenmanlarıyla uğraşanlar beslenme programlarında protein tozlarının ne olursa olsun olması icap ettiğini iyi bilirler.

Şurası bir gerçektir ki, egzersiz yapanlar ve vücut geliştirenler, gündelik hayatta alınması ihtiyaç duyulan ortalamanın oldukça üstünde proteine gerekseme duyarlar. Buna rağmen oldukça sayıda protein tozu çeşidi vardır. Doğru protein tozunu seçmenize destek olacak olan yazımızı okuyarak kişisel fitness hedefleriniz için en uygun protein tozunun hangisi olduğu mevzusunda net bir fikre ve bilgiye haiz olabilirsiniz.

KONSANTRE PROTEİN, İZOLE PROTEİN ve HİDROLİZE PROTEİN NEDİR?

Konsantre Protein: Proteinin toz şeklinde toplanması ve üretim aşaması “protein olmayan” kısımların çıkarılması miktarına bağlı olarak değişik çeşitler oluşturabilirMesela; protein konsantresi %70-80 oranında protein ihtiva eder, geri kalan kısmında ise karbonhidratlar, mineraller, rutubet (su) ve yağ bulunur.

İzole Protein: %90 oranında protein ihtiva ederler ve öteki gıda maddelerinin oranı daha azdır.

Hidrolize Protein: Hidrolize edilmiş protein ya da hidrolizatlar, polipeptidler ve peptidlerin dahil olduğu kısmi olarak sindirilen proteinlerin miktarını belirtmek için kullanılır. “Kısmi olarak sindirilen” terimi kulağa hoş gelmese de bu aslen yararlı olabilir. Vücudunuza amino asit inşa temel yapılar sağlamasını yanında ihtiva ettiği peptidler de vücudunuza ek yararlar sağlayabilir.

PROTEİN TOZU ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

WHEY PROTEİN

Whey protein en tanıdık protein tozu çeşididir şundan dolayı kas gelişiminize ve yağ yitirilmesine katkı sağlamış olduğu araştırmalarca gösterilmiştir. Öteki proteinlerden daha süratli bir halde sindirilir ve antrenman öncesi ve antrenman sonrası kullanıma uygundur. Whey, inek sütündeki proteinin ortalama %20’sini oluşturur ve en yüksek BCAA içeriğine haizdir (%10 lösin, %9 izolösin ve valin)

KAZEİN PROTEİN

Sütte bulunan ana proteindir. Whey proteine gore daha yavaş sindirilir. Whey proteine kıyasla daha azca anabolik ya da direkt olarak kas inşa edici tesirleri olsa da kazein protein de iyi bir BCAA deposudur. Bununla birlikte glutamin de ihtiva eder. Glutamin kas protein yıkımının azaltılmasına destek olabilir. Yavaş sindirildiği için kazein protein genel anlamda uyumadan ilkin ya da öğün aralarında tüketilmesi tavsiye edilir. Tek başına ya da öteki protein tozlarıyla beraber tüketebilirsiniz.

SÜT PROTEİN

Süt protein tüm amino asitleri 80/20 kazein-whey oranında ihtiva eder. Bu oran kas gelişimi için hem süratli hem de devamlı bir amino asit salınımı sağlar. İzole ve konsantre süt proteinleri protein tozu karışımları, içime hazır protein shake’leri ve protein barlarında bulunmaktadır.

YUMURTA PROTEİNİ

Yumurta proteini tozlarındaki protein, izole yumurta beyazı proteininden üretilir. Süt alerjisi olanlar için oldukça iyi bir protein deposudur. %100 biyolojik kıymet haizdir ve tüm elzem amino asitleri barındırır. Yumurta proteini vücut tarafınca kolayca sindirilebilen bir protein çeşididir.

PROTEİN TOZUNU NE KADAR VE NE ZAMAN ALMALI?

Sıkı bir halde antrenman yapanlar toplam kalorilerinin %20-30’unu proteinlerden almaya çalışmalı. Vücut ağırlığınızın her bir kilosu için 2 gram protein şeklinde de düşünebilirsiniz.

Her 3 saate bir 20-30 gram protein tüketin (gövde hacminize ve protein tipine gore bu oran değişebilir). Bu oran kas protein sentezini gün süresince uygun bir düzeyde tutacaktır.

Kahvaltı: Minimum 20-35 gram protein alın fakat vücut hacminizi, protein türünü ve toplam protein hedefinizi de göz önünde bulundurmalısınız.

Antrenman Öncesi Ve Sonrası: Antrenman öncesinde ya da antrenman sonrasında birazcık karbonhidratla birlikte kahvaltıda olduğu benzer biçimde 20-35 gram protein alın.

Uykudan Ilkin: 20 gram kazein ya da whey-kazein karışımı yada bcaa (lösin de olabilir) ile birleştirilmiş azca oranda protein, kas protein sentezini canlı tutacaktır.

PROTEİN SATIN ALIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Protein tozu satın alırken paket üstündeki lösin miktarına bakın. Bir ölçekte 2 gram lösin olmalı. Whey protein tozunda hesap şu şekilde gerçekleşmektedir; 25 gram protein ortalama 2.5 gram lösin ihtiva eder şundan dolayı whey protein kabaca %11 oranında lösin ihtiva eder. Kazein ve soya proteinde lösin miktarı ise %8’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir